Untitled 6
In this section...

Leadership Team & Staff List

Leadership Team

Mr J Curtis-Brignell
Headteacher
Ext 201

 

Mrs L Douse
Deputy Headteacher (Curriculum)
Ext 213

Mr C Treloar
Deputy Headteacher (Inclusion)
Ext 332

Mrs P Cowlin
Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Ext 350

Mrs N Stevens
Assistant Headteacher (Achievement & Progress)
Ext 379

Miss S Howells
Assistant Headteacher (Safeguarding, Child Protection & Welfare)
Designated Safeguarding Lead
Ext 377

Mrs S Sahota-Lyons
Assistant Headteacher (Pastoral & Alternative Provision)
Ext 376

Mr L Turner
Assistant Headteacher (Curriculum & Staffing)
Ext 380

 

Mr I Fines
Business Manager 
Ext 203

Mr R Smart
Network & Information Manager
Ext 373

 

Staff List

This list shows all teaching staff and key non-teaching staff. Parents can email their child's teachers via the Messages function in EduLink. Please use the general enquiry form to contact other staff.

Name Position
Attwood, Mrs DT Teacher
Austin, Mrs Attendance Officer
Badham, Mrs House Head (Air)
BartlettBundy, Mrs Maths Deputy Curriculum Leader
Boon, Ms Art Teacher
Bradbury, Miss English Teacher
Brooke-Smith, Ms Alternative Provision
Camenzind, Ms MFL Curriculum Leader
Canavan White, Miss RS, Lifeskills, Citzenship Teacher
Carbis, Mrs Maths Teacher
Cartlidge, Miss Dance & Drama Teacher
Checkley, Mrs Science Teacher
Clarke, Mr Computing Teacher
Clingen, Mrs Maths Teacher
Cornish, Mrs Data & Office Manager
Cowlin, Mrs Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Cronin, Mrs Maths Curriculum Leader
Curtis-Brignell, Mr Headteacher
Day, Mr Latin Teacher
Dench, Mrs Lead SENCO
De Letteris, Mr MFL Assistant Curriculum Leader
Dimoglou, Ms Drama and English Teacher
Domin, Miss Head of Life Skills
Doe, Mr Science Teacher
Faricy, Ms Arts Curriculum Leader
Farnworth, Mr English Assistant Curriculum Leader
Fines, Mr Business Manager 
Fines, Mrs Life Skills Teacher
Francis, Mrs Admissions Officer
Fraser, Mr Music Subject Leader
French, Miss PE Curriculum Leader
Ghale, Mr DT Teacher
Gibb, Mr RS Subject Leader
Goodacre, Mrs MFL Deputy Curriculum Leader
Gottlieb, Ms Music Teacher
Guilford, Mr Geography Teacher
Gyll Murray, Mr English Teacher
Hamilton, Mr Science teacher
Hanley, Mr English Teacher
Harris, Ms Examinations Officer
Hetherington, Mr Hearing Support Facility
Horsted, Mr DT Subject Leader
Howells, Miss Assistant Headteacher (Safeguarding)
Iveson, Mrs Deputy Designated Safeguarding Lead
Jones, Mr PE Deputy Curriculum Leader
Kaleka. Miss Maths Teacher
Kaplinsky, Mrs Science Teacher
Kearns, Ms Maths Teacher
Lasalle, Mr MFL Teacher
Lunnon, Mrs MFL Teacher
McCrae, Dr Science Deputy Curriculum Leader
Miles-Lewis, Ms Technology Curriculum Leader
Miremadi, Ms SENCO (Behaviour)
Moore, Miss Science Teacher
Morrell, Miss Maths Teacher
Murphy, Miss Geography Teacher
Navey, Miss History Teacher
Nicolas Teijo, Miss MFL Teacher
Noone, Miss Science Teacher
Norris, Mrs House Head (Water)
O'Connell, Mrs Science Teacher
Osborne, Miss History Teacher
Page, Ms School Counsellor
Parris, Mr Computing Subject Leader
Plant, Mrs House Head (Fire)
Powderly, Miss English Teacher
Queen, Mrs Maths Assistant Curriculum Leader
Quinn, Mr Humanities Curriculum Leader & Head of Geography
Rhodes, Ms English Teacher
Ribelles Albero, Miss Maths Teacher
Rixson, Miss Science Teacher
Roberts, Mr Maths Deputy Curriculum Leader
Rose, Mrs Science Deputy Curriculum Leader
Ross, Mrs House Head (Air)
Russell, Miss Autism Lead Teacher
Saadatzadeh, Mrs Lead SENCO
Sahota-Lyons, Mrs Assistant Headteacher (Pastoral/Disadvantaged)
Sakova, Ms Science Teacher
Sansom, Miss PE Teacher
Scruby, Mr History Subject Leader
Sheffield, Mrs House Head (Earth)
Shirley, Miss Science Deputy Curriculum Leader
Smart, Mr IT Systems Manager
Standen, Mrs Learning Resources Manager/Librarian
Stevens, Mrs Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Thurley, Ms Drama Subject Lead
Tomlinson-Gray, Mr English Teacher
Twilley, Mrs Assistant Headteacher (Inclusion)
Turner, Mr Assistant Headteacher (Curriculum & Staffing)
Tarrant, Ms Headteacher's PA
Vitty, Mrs English Deputy Curriculum Leader
Walker, Mr Maths Teacher
Ward, Miss Art Teacher
Warren, Mr A English Deputy Curriculum Leader
Warren, Mr T PE Teacher
Webb, Ms Computing Teacher
Whitaker Durham, Miss Science Teacher
Wickens, Mrs English Curriculum Leader
Willison, Mr Science Teacher
Wright, Ms Data Protection Officer
Woollard, Ms DT Teacher
Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×